İTÜ 2022 GreenMetric Sıralaması

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), akademik yerleşkelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında 2022 yılında “Dünyanın en yeşil 47’nci üniversite yerleşkesi” olmuştur.

Bu yıl, toplam 1050 üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede İTÜ 47. sıradaki yeriyle en seçkin üniversiteler arasına girdi.

 


İTÜ 2021 GreenMetric Sıralaması

greenmetric derece-2021

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), akademik yerleşkelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında 2021 yılında “Dünyanın en yeşil 57’nci üniversite yerleşkesi” olmuştur.

Ülkemizde birçok yeniliği ve ilki hayata geçiren İTÜ, dünyanın seçkin üniversitelerinin yerleşkelerinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında Türkiye’den beş yıl üst üste ilk 100’e giren tek üniversite olmuştur.

UI GreenMetric Üniversite Derecelendirme Sistemi

Endonezya Üniversitesi’nin 2010 yılındaki girişimiyle, küresel iklim değişikliği, enerji ve su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşil ulaşımla ilgili konulara dikkat çekmek amacıyla UI GreenMetric kurulmuştur. Sürdürülebilirliğin; çevresel, ekonomik ve sosyal konularına daha fazla dikkat gösterilmesini hedefleyen UI GreenMetric, her yıl dünya çapındaki üniversitelerden veri toplamaktadır. Üniversiteler, çevre dostu ve sürdürülebilir politika ve programları uygulamak için gösterilen çabaları yansıtan tek bir puana göre değerlendirilmektedir.